Jestli jsem specialista na chytání penalt neřeším, ale jsem šťastný, když se to povede, říká Jirka Doleček

Jestli jsem specialista na chytání penalt neřeším, ale jsem šťastný, když se to povede, říká Jirka Doleček Z n o j m o - Před zápasem se Sigmou Olomouc se zranil a jeho brankářský kolega Pavel Halouska ho do brány delší dobu nepustil. V posledním utkání roku 2016 proti Vlašimi už se ale Jirka Doleček postavil mezi tři tyče a byl to pro něj od první minuty perný zápas. Pro oba brankáře to nebylo zrovna utkání, které by si přáli, prim totiž hrála při výsledku 4:4 ofenziva. Znojemský odchovanec však o sobě dal ve druhém dějství za stavu 3:3 pořádně vědět. Na řadu přišla jeho oblíbená disciplína - chytání pokutových kopů, a jak Jirka v rozhovoru přiznal, měl to dokonale nastudované.

O nás je známo, že se prezentujeme ofenzivním fotbalem, Vlašim v této sezóně také. V srpnu jsme tam vyhráli 5:2, čekal si ale, že u nás to bude až taková "divočina"?
To rozhodně ne, čekal jsem, že nějaké góly padnou, ale takový hokejový výsledek 4:4, to opravdu ne. Věděli jsme, že Vlašim je hodně nebezpečný soupeř a jeho silnou zbraní jsou protiútoky. To se také ukázalo, z našich ztrát jsme inkasovali tři góly.

Ty ses ani nemusel dlouho zahřívat. Už v prvních třech minutách jsi musel řešit dvě svízelné situace...
Hned v první minutě jsem dostal malou domů, ale nebyla tak razantní, takže jsem do toho musel jít skluzem a následně ještě zasahovat proti střele. Ve třetí minutě jsem bohužel fauloval a můžu být rád, že jsem dostal jen žlutou kartu. Měl jsem docela strach.

I přes úvodní šance Vlašimi jsme šli do vedení my. Nabízelo se to, že hru zklidníme. Ovšem přišel pravý opak...
Také jsme si myslel, že po gólu na 1:0 hru zklidníme. Místo toho jsme ale zmatkovali a Vlašim toho využila. Z našich chyb dala v krátkém rozmezí tři góly.

Při všech našich čtyřech inkasovaných gólech si to měl hodně těžké. Přesto, bylo u některého něco, co bys udělal jinak?
U druhého gólu, který dával Nečas hlavou po centru na zadní tyč. Kdybych možná udělal krok dopředu, tak ten balón mám. A ten poslední, který byl do protipohybu. Měl jsem ruce trochu skrčené, nevěřil jsem tomu, že to půjde do protipohybu. Bohužel to dal na pravou stranu.

Po prvních chycených pokutových kopech jsme tě v nadsázce překřtili na penaltového specialistu. Teď už se však dá bez nadsázky říct, že to tak je. Opět chycená penalta, navíc za stavu 3:3.
Jsem samozřejmě rád, že se mi povedlo chytit pokutový kop. Jestli jsem specialista na penalty moc neřeším, jen jsem hodně šťastný, když se mi povede chytit. Musím říct, že jsem si na penaltu hodně věřil. Vzpomněl jsem si na utkání ve Vlašimi, které jsme vyhráli 2:0 (sezóna 2014/15 pozn. red.). Luboš Ilizi v tom zápase také chytil penaltu po své pravé ruce. Navíc jsme se při rozboru soupeře dívali na video a tam to také Vyhnal kopal do stejné strany.

V televizním přenosu komentátoři utkání říkali, že bylo hodně důležité, že jsi do poslední chvíle neudělal žádný pohyb. Bylo to i o tom?
Myslím, že to bylo i o tom. Do poslední chvíle jsem zůstal stát. Možná jsem tím střelce i trochu znervóznil, asi počítal, že udělám nějaký pohyb.

Zůstaňme ještě u penalt všeobecně. Soustředíš se při nich i na to, jak míč vyrážíš, aby následně nedošlo k dorážce?
Většinou se snažím balón chytit úplně, ale to je mnohdy obtížné. Takže většinou vyrážím, a jak jsi říkal, snažím se míč vyrážet do bezpečných prostorů, aby nemohlo dojít k dorážce.