SK Hanácká Slavia KroměřížFC HlučínFC Baník Ostrava BFC Slovan Rosice1.FC Slovácko B (Uherské Hradiště)SK UničovFK Frýdek-MístekFC Velké Meziříčí1.SC Znojmo FKFK BlanskoČeský SK Uherský Brod, spolekMFK VítkoviceSK Kvítkovice, spolekFC Trinity Zlín BSFK Vrchovina (Nové Město na Moravě)FK HodonínSK Hranice1.BFK Frýdlant n. O.
 

Miroslav Paul: Něco se již podařilo, ale zároveň je mnoho dalšího, co chci zlepšit!

Miroslav Paul: Něco se již podařilo, ale zároveň je mnoho dalšího, co chci zlepšit! Z N O J M O - Posledním kdo na závěr roku zodpoví otázky ohledně fungování mládeže bude Miroslav Paul, šéftrenér dorostu a zároveň manažer celé mládeže 1. SC Znojmo. Člověk, který je odchovancem našeho klubu. Působil zde hráčsky, trenérsky a v červnu 2021 se vrátil zpět do rodného města po několika letech v profesionálním fotbale, aby se mohl podílet na rozvoji mládežníků v našem klubu.

 
 
 

V mládeži 1. SC Znojmo jste působil již před několika lety a to dlouhou dobu, zavzpomínejte na své začátky?
S trénováním mládeže ve Znojmě jsem začal již před patnácti lety. Tehdy jsem se učil po boku zkušených trenérů jako jsou Libor Palička, Václav Dvořák nebo Miroslav Steinhauser. Postupně jsem přesedlal na dráhu hlavního trenéra, kde jsem působil u několika kategorií v mládeži. V červnu 2017 přišla od tehdejšího sportovního manažera Michala Běláka nabídka se posunut k A týmu, který hrál tehdy druhou ligu. Přijal jsem!

MOL CUP září 2017. 1. SC Znojmo - AC Sparta Praha 0:1. Vedle čtvrtého rozhodčího trenér Jiří Balcárek v černé bundě a asistent trenéra Miroslav Paul v modrém.

Po půl roce u A týmu přišlo stěhování na sever Moravy, konkrétně do Vítkovic a do Opavy, jak na to vzpomínáte?
Skvělá zkušenost. Vítkovice jsme přebírali ve druhé lize s cílem se zachránit a nám se povedlo umístit na 8. místě a zároveň pro klub vybojovat nejlepší umístění za posledních 16 let. Tým na nový ročník prošel velkou obměnou a sezónu jsme nezahájili dobře a ještě v průběhu podzimu přišla nabídka tehdy z prvoligové Opavy, s kolegou Balcárkem jsme neváhali a výzvu v podobě první ligy jsme v listopadu 2019 přijali. Ligová zkušenost byla skvělá, bohužel po novém roce přibrzdil soutěžní ročník covid, sezóna se nakonec ani nedohrála a my jsme v průběhu jara skončili.

Fortuna národní liga srpen 2018. MFK Vítkovice - FK FOTBAL Třinec 3:1. Miroslav Paul (druhý zleva v červeném) při děkovačce po vítězném derby.

V červnu 2021 jste se vrátil opět zpátky do Znojma, tentokrát však opět k mládeži, do pozice manažera mládeže. Co bylo důvodem?
Byl jsem po konci v Opavě poměrně dlouhou dobu doma. Nějaké nabídky na trénování jsem měl, ale nic pro mě nebylo úplně tak zajímavé. Zde v mládeži mám spoustu přátel a kamarádů, kteří mně neustále připomínali, že zde by se místo pro mě našlo (smích). Nakonec jsem kývnul právě i kvůli nim, protože je zde mnoho lidí, na které se můžu spolehnout. Zároveň jsem cítil, že mi není lhostejná výchova dětí a věděl jsem, že ze své pozici budu mít možnost věci změnit, což byla výzva a ty já mám rád. A poslední, neméně důležitým důvodem byl i můj osobní život, potřeboval jsem se po několika letech cestování mezi severem a jihem usadit.

Fortuna liga, červen 2020. Trénink před utkáním SFC Opava - 1. FC Slovácko 1:1. Miroslav Paul při vedení tréninkové jednotky.

Momentálně působíte na pozici manažera celé mládeže a šéftrenér dorostu. Jaká je tedy Vaše náplň práce?
Řeším kompletně sportovní a organizační stránku od předpřípravky po U19. U přípravky mám k ruce Libora Paličku (šeftrenér přípravek) a žáků Zdeňka Mičku (šéftrenér žáků). Dále řeším trenérské obsazení, komunikaci s trenéry, svolávám trenérské meetingy, přestupy hráčů a komunikaci s ostatními oddíly, stavbu tréninkových plánů a ve spolupráci s Romanem Švarcem (sekretář mládeže) zajišťuji tréninkové plochy a spoustu dalších každodenních náležitostí. U kategorie dorostu je práce taktéž mnoho, tady nás dle mého názoru tlačí bota nejvíce a zde chci postupně pracovat na celkovém zkvalitňování chodu dorosteneckých mužstev. Něco se již podařilo, ale zároveň je mnoho dalšího, co chci zlepšit.

Jaká je Vaše vize ve výchově mládeže a v práci s mládeží obecně?
Vize a přání je asi takové, že bych chtěl vychovávat u nás v klubu lidi, kteří budu jak sportovně tak i osobnostně pro společnost přínosem. V té sportovní cestě jim ukázat tu možná co nejlepší cestu, po které by mohli jít za úspěšným sportovním životem, a v té osobností rovině jim pomoci utvářet si správný lidský charakter. V těchto věcech je však důležitá rodina a blízcí, kteří formují a utvářejí své dítě. V návaznosti na to bych se chtěl zastavil u jedné věci, v čem je Česko specifické. V zahraničí je totiž trenér obrovskou autoritou s velkým respektem, což u nás ani u trenérů, ani u učitelů prostě neplatí. To mně vadí!

Jaké jsou tedy hlavní cíle znojemské mládeže?
Něco málo jsem již odpověděl v předchozí otázce. Z krátkodobých sportovních cílů je to záchrana obou starších dorostů ve svých soutěžích, rozehráno to je velmi solidně. Stabilizace a hráčské doplnění všech dorosteneckých kategorií. Trenérsky doplnit přípravkové kategorie. Ve všech kategoriích pak hlavně rozvíjet každého hráče či hráčku v našem klubu.

Jak velkou máte členskou základnu a kde probíhají tréninkové jednotky všech kategorií?
Členskou základnu tvoří cca 200 dětí a další členové z řad trenérů či pracovníků klubu. K tréninkovému procesu využíváme Husovy sady, kde trénuje přípravka. Čafka slouží žákům a dorostu. Umělá tráva v Husových sadech je využívána různě, dle potřeby. Touto cestou bych chtěl poděkovat i okolním oddílům, které nám umožňují trénovat na svých hřištích, toho se nesmírně vážíme. Konkrétně se jedná o obce Suchohrdly, Práče či Tasovice. Trochu se vrátím zpět k předchozí otázce, kde byly cíle znojemské mládeže a tady na ně navážu. Jedním z dlouhodobých cílů je rozšíření spolupráce s okresními oddíly a chtěl bych být jednou u toho, až ve Znojmě vyroste tréninkové centrum mládeže.

Jeden z velkých snů Miroslava Paula je ve Znojmě vybudovat tréninkové centrum mládeže.

Jak jste spokojený s fungováním mládežnických týmů za půl roku co jste ve funkci?
V první řadě chci říct, že si vážím každého trenéra, který se věnuje dětem. Komunikace a organizace napříč všemi kategoriemi a mezi trenéry navzájem funguje dobře. U starších dorostenců je primárním úkolem záchrana v soutěžích, což jsem již zmiňoval a tam je položený dobrý základ do jara. V mladším dorostu je přes zimu prostor pro doplnění kádru, kvalitní potrénování a věřím, že jaro bude lepší než podzim. Starší žáci splnili očekávání a věřím, že na jaře budou bojovat o příčky nejvyšší ve svých soutěžích. U13 se postupně bude připravovat na přechod na velké hřiště. V kategorii U12 se bude pokračovat v kvalitní práci započaté na podzim. Každá přípravková kategorie odehrála dostatečný počet utkání jak venku tak i v průběhu listopadu a prosince v hale a to je důležitý aspekt v rozvoji každého jedince. Chci, co nejkomfortnější podmínky pro každou kategorii, aby byla možnost neustále se zlepšovat.

Jaký je plán zimní přípravy průřezem celé mládeže?
Dorostenecké kategorie začnou hned počátkem ledna plnit individuální plány, které budeme přes aplikace hlídat. Podstatnou část zimní přípravy absolvují na umělé trávě, silový a kondiční trénink různými způsoby také zapojíme a chci pro hráče i regeneraci, která v období náročné přípravy bude také důležitá. Všechny přípravné utkání budu na umělé trávě, počínaje začátkem února. Žákovské kategorie budu střídat umělou trávu s halou. O víkendech budu buď hrát přípravné utkání venku nebo budou reprezentovat na halových turnajích. Přípravky budou trénovat převážně v halách, v některých vyjímkách a v přijatelném počasí i venku. O víkendech jsou na programu turnaje.

Vidíte ve znojemské mládeži nějaké velké naděje?
V každé kategorii najdete zajímavé a talentované hráče, proto bych tady nechtěl jmenovat. Spíš bych to otočil a řekl, že velkou nadějí může být kdokoliv, kdo se ve vztahu k fotbalu správně nastaví. Má touhu se stále zlepšovat, být v tréninku a utkání ve všem nejlepší a přidávat si i mimo tréninkový proces v klubu. Tudy vede cesta k úspěchu!

Momentálně jste neuspěli s žádostí o statut SpSM (sportovního střediska mládeže) na další rok, co to pro mládež znamená?
Momentálně jsme statut SpSM nedostali, máme zpětnou vazbu proč tomu tak bylo a také zpětnou vazbu, že když doplníme, statut nám bude udělen. Na všech nedostatcích se pracuje a v prvním měsíci nového roku bychom měli vše odeslat na FAČR a statut dostat.

Slovo závěrem či přání do roku 2022 pro všechny fanoušky fotbalu?
Přeji všem v dnešní nelehké době hlavně zdraví a pevné nervy při zvládání různých překážek ve všedním životě. Přál bych si, aby lidé obecně k sobě měli více respektu a usmívali se. Co se týče fotbalových přání tak jich pár mám, které si nechám pro sebe a zároveň bych přál všem lidem v klubu jen to nejlepší do roku 2022 jak v osobním životě tak i v tom sportovním. A poslední věta poděkování letí ke všem trenérům v klubu, kteří vynakládají svůj volný čas a úsilí proto, aby se nám rozvíjela mládež. Děkuji!

 
 
 
 
 
Podobné články
 
Copyright © 2009-2022 1.SC Znojmo Fotbalový klub & eSports.cz, s.r.o. Informace o autorských právech  | RSS kanál. Tip: žaluzie bwin     Nastavení cookies