FC Fastav Zlín BFK BlanskoSK UničovFC Velké MeziříčíSK Hanácká Slavia KroměřížFK Frýdek-MístekSK Sigma Olomouc BČeský SK Uherský Brod, spolekFC Viktoria Otrokovice, spolekFC Hlučín1. FC Slovácko BFC Baník Ostrava BFC Slovan Rosice1.SC Znojmo FKFC Dolní BenešovFK mládeže Vysočina JihlavaFC VratimovSFK Vrchovina (Nové Město na Moravě)
 

Libor Palička: Trénink by měl děti hlavně bavit!

Libor Palička: Trénink by měl děti hlavně bavit! Z N O J M O - Vedoucí trenér přípravek Libor Palička je dalším v pořadí, který nám zodpověděl pár otázek na téma těch nejmladších hráčů a hráček v klubu. Trenérský matador už pracuje v našem klubu přes 20 let, vyzkoušel si trénování všech věkových kategorií a nyní již několikátým rokem řídí jako šéftrenér právě přípravky.

 
 
 

V mládeži 1. SC Znojmo působíte již dlouho, vzpomenete si na Vaše začátky? Jak dlouho jste šéftrenérem přípravek? Co Vaše práce obnáší?
Na své začátky v klubu si vzpomínám velmi dobře. Začínal jsem v roce 2000 pomáhat svému otci s trénováním a chodem přípravek. Postupně jsem trenérsky prošel všechny věkové kategorie, působil jsem i u mužů a nyní je to už přes dvacet let co jsem s klubem spojený. Momentálně jsem šeftrenérem přípravek již osmým rokem. Starám se o chod všech přípravkových kategorií, komunikuji s trenéry a řeším věci organizačního charakteru, zajišťuji tréninkové plochy a časovou logistiku, s trenéry všech kategorií komunikuji o tréninkovém procesu a ve spolupráci s manažerem mládeže Miroslavem Paulem skládám trenérské obsazení jednotlivých ročníků. Všech trenérů u přípravek si velmi vážím a touto cestou bych jim chtěl moc poděkovat, že v našem klubu působí a podílí se na výchově mládeže.

  Starší přípravka roce 2000 pod vedením trenérského dua: Palička mladší a Palička starší

Na co se zaměřujete v tréninkovém procesu přípravek?
V přípravkovém věku by měl být trénink vždy zaměřený na práci s míčem, na rozvoj pohybových schopností a v neposlední řádě, by měl děti hlavně bavit, aby měli chuť a motivaci do dalších tréninkových jednotek.

 

Na čem si zakládáte při Vaší práci v přípravce?
V první řadě se vždy soustředím na to, abych vytvořil velmi dobrý trenérský kolektiv, který mezi sebou spolupracuje a táhne za jeden provaz. To je první krok. Dále je důležitá komunikace s rodiči, která je v tomto věku hráčů a hráček důležitá. A u toho bych se zastavil. Za poslední roky klesl respekt rodičů k trenérům. Mrzí mě, že někteří rodiče, možná i nevědomě práci trenérům narušují a mají pocit, že mohou zasahovat do trenérských či zápasových kompetencí trenéra.

Máte všechny přípravkové kategorie dostatečně trenérsky obsazeny? Jak jste spokojený s prací svých trenérů?
Momentálně máme všechny kategorie trenérsky obsazeny, aby mohli fungovat. Avšak trenérů není nikdy dostatek. Nyní máme velký počet dětí v předpřípravce a tam bychom potřebovali náš trenérský kolektiv doplnit. Přes zimní pauzu se budu usilovně snažit jednoho až dva trenéry přivést. S prací všech jsem maximálně spokojený a sám vím, že tato práce je mnohdy nedoceněná a zároveň jedna z trenérsky nejnáročnějších průřezem všemi kategoriemi.

Máte dostatek hráčů/hráček v každém ročníku nebo se potýkáte v této době s úbytkem? Jsou i takové děti, které se po covidu třeba nevrátili?
Všechny týmu od předpřípravky až po U11 jsou dostatečně naplněny, ale neustále pracujeme na zkvalitňování a snažíme se oslovovat kvalitní hráče a hráčky z okolí.

V kategorii starší i mladší přípravky hrajete krajské soutěže přípravek, jak si vedete v této konkurenci? Je tato konfrontace dostatečná?
Z dlouhodobého hlediska je pro nás tato soutěž přínosná a můžeme odehrát spoustu kvalitních zápasů mimo okres Znojmo. V konfrontaci s krajskými týmy se každoročně pohybujeme v TOP 5 v soutěži mladší i starší přípravky.

Můžete prozradit jaké tréninkové prostory přípravky během roku využívají?
K dispozici máme jak hřiště v Husových sadech tak i hřiště Na Čafce, využíváme i malou umělou trávu v Husových sadech. Přes zimu využíváme všechny možné tělocvičny a haly jak ve Znojmě tak i v blízkém okolí, jelikož tréninkový proces v tomto věku je nejdůležitější.

Plánujete přes zimu či na jaře se zúčastnit nějakého turnaje, třeba i zahraničního?
Všechny kategorie přípravek mají v zimních měsících halové turnaje různě po republice. Někdy zavítáme do Rakouska na halový turnaj. Každoročně jsme se na jaře či v létě zúčastňovali velkých zahraničních turnajů. Bohužel dnešní doba nám to moc neumožňuje, ale při první možné příležitosti chceme na tento trend navázat zpět a poměřit síly se zahraničními celky.

Turnaj Fažana (Chorvatsko). Ročník 2008 pod vedením trenérů Palička, Knötig obsadil druhé místo.

Jak probíhá nábor do přípravek ve Vašem klubu? Mohou rodiče přivést děti kdykoliv v průběhu roku?
Hlavní náborové měsíce jsou již několik let květen a září. V těchto měsících pořádáme ukázkové tréninky. Rodiče však mohou své děti přivést k nám do klubu kdykoliv během roku. V případě dotazů se mohou obrátit přímo na mě (Libor Palička, tel. 732 908 075).

Závěrem bych chtěl ještě jednou moc poděkovat všem trenérům přípravek a popřát jim mnoho sil do dalšího trénování.

 
 
 
 
Podobné články
 
Copyright © 2009-2022 1.SC Znojmo Fotbalový klub & eSports.cz, s.r.o. Informace o autorských právech  | RSS kanál. Tip: žaluzie bwin     Nastavení cookies