Znojmo srazily standardní situace, Sparta bere tři body

Znojmo srazily standardní situace, Sparta bere tři body B r n o - Velice brzy se pro Znojmo rozplynula naděje na udržení čistého konta v zápase 8. kola Gambrinus ligy proti Spartě. Už v patnácté minutě totiž vedli Pražané 2:0. Oba góly přitom padly po standardních situacích. Jihomoravané mohli odpovědět v závěru první půle, ale Nepožitek neproměnil pokutový kop. Ve druhé části se náš tým snažil o snížení, ale nebylo mu v několika dobrých příležitostí přáno.

8.k. (Brno, Srbská), pondělí 16.9.2013
1.SC Znojmo FK - AC Sparta Praha fotbal  0:2  (0:2)
Branky: 4. Lafata, 15. Brabec.
ŽK: 56. Cihlář, 58. Buchta, 63. Zeba – 63. Dočkal
Rozhodčí: Petr Ardeleánu - Ladislav Gallo, Jiří Kříž - Michal Paták.
1.SC Znojmo FK: Drobisz – Mudra, Odehnal, Hnaníček (C), Cihlář – Helísek, Zeba (75. Hrošovský), Nepožitek, Buchta (58. Lacko), Okleštěk – Vašíček (40. Crnkić).
AC Sparta Praha fotbal: Vaclík – Kadeřábek, Brabec, Holek, Nhamoinesu – Dočkal, Vácha, Vacek (66. Mareček), Hušbauer (85. Přikryl), Krejčí (75. Bednář) – Lafata (C).
Počet diváků: 2580

Trenér Kalvoda udělal v sestavě kvůli karetním trestům Reljiće s Heinzem a nerozehranosti Yonova po zranění několik změn. Na pozici stopera tak v lize debutoval mladík Odehnal a v bráně se tentokrát místo Hrubého objevil veterán Petr Drobisz. Tomu ale dělal úvod utkání jen pramalou radost. Už ve čtvrté minutě se totiž postavil k přímému kopu David Lafata a trefil se přesně k tyči. Pro náš tým to byla samozřejmě rána a trochu neočekávaný scénář. Bylo ovšem ještě hůře. Ve čtrnácté minutě sice ještě dokázal Drobisz vytěsnit střelu Vacka, z následného rohového kopu ale zahřmělo podruhé. Na centr Dočkala si naběhl Jan Brabec a hlavou poslal míč k tyči.

Sparta samozřejmě vývoj zápasu kvitovala a mohla hrát v pohodě. Znojmo v útoku příliš nehrozilo a pokud se nějaká možnost naskytla, zastavila ji znojemská nepřesnost, nebo dobrá poziční hra Vaclíka. Naproti tomu musel v 37. minutě likvidovat velkou šanci Krejčího nadvakrát Drobisz. Znojmo se ale své velké příležitosti dočkalo. Osvěžení do hry Jihomoravanů přinesl střídající Crnkić a pravě nová jablonecká posila dokázala vybojovat v závěru poločasu penaltu. K té se postavil Radim Nepožitek, Vaclík ho však dokázal vychytat.

Ve druhé půli se výkon Znojma zlepšil, a to především v ofenzivní činnosti. Domácí se daleko více dostávali do nadějných možností. První velkou šanci ovšem měl sparťanský sniper Lafata, který se nádherně hlavou položil do centru před bránu a v oslavě gólu mu zabránil jen výborný zákrok Drobisze. Znojmo odpovědělo šancí Buchty po rohovém kopu, jeho hlavička však postrádala větší přesnost. Domácí byli i nadále aktivní, ovšem nebylo jim v útoku přáno. Navíc se odkrývala okénka v obraně, kterých ale tým z Letné nedokázal využít.

V 72. se ocitl v solidní šanci Nepožitek. Nebyl sice příliš v ideálním úhlu, zkusil ale vybíhajícího Vaclíka přehodit. Smolař utkání pak ovšem jen mohl sledovat, jak míč do prázdné brány neputuje. Poslední velký vzruch pak nabídl rohový kop Sparty, po němž se stejně jako při druhém gólu dostal k hlavičce Brabec. Tentokrát ale míč zastavila tyč.

Leoš Kalvoda (Znojmo): Pokud Spartě nabídneme ve třetí minutě takovou šanci získat náskok a po čtvrt hodině prohráváme 0:2, tak je to těžké. Špatně odehrané první poločasy se už stávají naší klasikou. Mohli jsme se dostat do hry penaltou, kterou neproměnil Nepožitek. Přitom tento hráč vůbec nebyl na penaltu určen. Měl ji střílet Hnaníček. Do druhého poločasu jsme vstoupili celkem dobře, měli jsme gólové šance. Herně jsme se zkušenému protivníkovi vyrovnali. Sparta se s vědomím náskoku zatáhla a spoléhala na brejky. Nedali jsme však branku, nemáme vítězství. Nedokážu pochopit, že hrajeme dobře až ve druhém poločase. Dnes zřejmě měli naši hráči až příliš velký respekt ze slavných jmen v týmu soupeře. Ale ve druhém poločase se přesvědčili, že i s takovým soupeřem je možno hrát.

Vítězslav Lavička (Sparta): Vidina poskočit na čelo tabulky byla jedním z našich hlavních motivů v tomto zápase. Měli jsme luxusní vstup do utkání. Dva góly nás dostaly do pohody. Hráli jsme aktivně. Vypracovali jsme si ještě šanci přidat třetí gól, ten by domácí dorazil. V závěru poločasu jsme přežili kritický okamžik, kdy Vaclík chytl penaltu. Kontaktní gól by pomohl soupeři. Druhý poločas už z naší strany na chválení není. Naopak pochvalu zaslouží Znojmo. Zlepšilo hru, bojovalo. Nám chyběla větší kvalita. Měli jsme špatnou organizaci hry ve středu pole. Byli jsme blízko toho, aby nás soupeř trefil. Přitom jsme před zápasem nechtěli, aby si hráči mysleli, že oslabené Znojmo je vzhledem k poslednímu místu v tabulce slabým soupeřem. Loni jsme takto poztráceli hodně bodů.