Vítězství bylo blízko, nakonec však Sparta těsně vyhrála

Vítězství bylo blízko, nakonec však Sparta těsně vyhrála Z n o j m o - Že doma, je doma, o tom se mohli přesvědčit znojemští fotbalisté v pohárovém utkání proti Spartě. Zatímco v rámci ligy v brněnském azylu na Srbské to příliš nejde (vyjma utkání proti Boleslavi), ve Znojmě dokáží potrápit jakéhokoliv soupeře. To se ukázalo i proti Pražanům. Ještě v 73. minutě vedli domácí 2:1. Favoritovi se pak ovšem povedlo výsledek otočit. Náš tým ovšem i přes prohru vyprovázel zasloužený potlesk fanoušků.

1.z.OF Poháru ČPv ZN, sobota 5.10.2013
1.SC Znojmo FK - AC Sparta Praha fotbal  2:3  (1:1)
Branky: 41. Crnkić, 70. Nepožitek – 9. Konaté, 74. Mareček, 79. Přikryl.
ŽK: 60. Reljić, 74. Hnaníček, 76. Lacko – 90. Matějovský.
Rozhodčí: Jan Jílek – Zdeněk Dobrovolný, Ondřej Černý.
1.SC Znojmo FK: Hrubý – Mudra, Hnaníček, Yonov (C), Cihlář – Lacko, Tomeček (70. Hrošovský) – Crnkić, Okleštěk, Tomeček – Reljić (63. Helísek).
AC Sparta Praha fotbal: Vaclík – Kadeřábek, Švějdík (C), Holek, Nhamoinesu – Přikryl, Mareček, Dočkal (88. Vácha), Matějovský, Konaté (66. Krejčí) – Bednář (89. Lafata).
Počet diváků: 2157

Pokud si Sparta myslela, že zápas proti Znojmu projde stejně bez problémů jako ve vzájemném utkání v lize, tak se hodně spletla. Pohárové utkání ji totiž přineslo pořádné trable. A to i přesto, že se hosté poměrně brzy ujali vedení. V 9. minutě střílel z vápna Tiemoko Konaté a směr jeho střely změnil jeden z obránců Znojma tak nešťastně, že míč skončil v síti. Brankář Hrubý už nestačil reagovat. Domácí přitom začali velmi aktivně a bojovně, inkasovaný gól tak pro ně byl studenou sprchou. Nicméně Pražané už dále nikterak směrem dopředu nezlobili. Výjimkou byl chytrý pokus Matějovského z 15. minuty, kdy se snažil pokusem z půlky hřiště překvapit Hrubého.

Jihomoravané hráli velmi sympaticky a jejich první možností byl Oklešťkův pas před bránu, na který skluzem jen těsně nedosáhl Crnkić. Sparťané toto varování nebrali příliš v potaz a zbytek první půle pojali hodně profesorsky. Trest na sebe ale nenechal dlouho čekat. V 41. minutě dostal dobrý pas za obranu Nermin Crnkić a z pravé strany vápna napálil míč pod břevno.

Ve druhé půli se čekal tlak Sparty, ten však nepřicházel. Naopak to bylo Znojmo, které bylo směrem dopředu aktivnější a říkalo si o vedoucí gól. Hosté ovšem o sobě také dokázali dát vědět. v 51. minutě se Nhamoinesu dostal ve vápně ke střele, kterou musel Hrubý krotit. Znojmo odpovědělo střídajícím Helískem, který napálil míč při postupu z pravé strany do tyče. V 65. minutě se poté musel ohánět opět znojemský brankář. Konaté pálil z bezprostřední blízkosti na bránu a Hrubý předvedl fantastický zákrok. I díky tomu mohlo jít Znojmo o pět minut později do vedení. Okleštěk se uvolnil na pravém křídle a postupoval na bránu. Přihrávkou pod sebe pak vybídl Radima Nepožitka, který zamířil do prázdné brány.

Domácím ale vydrželo vedení pouze čtyři minuty. Po standardní situaci se míč odrazil k Lukáši Marečkovi, jenž se kousek od velkého vápna opřel do míče a parádní ranou poslal míč k tyči. Tento gól hosty definitivně probudil a favorit začal udávat tempo hry. Na vedoucí branku pak nemusel čekat dlouho. V 79. minutě se prosadil po rohovém kopu ze závaru před bránou Tomáš Přikryl. Spartě hodně pomáhal na hrotu útoku Roman Bednář, který vybojoval a udržel spoustu míčů a byl namočený i ve třetím sparťanském gólu. Zbytek utkání si vedoucí celek Gambrinus ligy dokázal hlídat. V 89. minutě mohl ještě přidat Přikryl svoji druhou branku, mířil však po přihrávce Krejčího pouze vedle tyče. Hosté už si pak dovolili pouze jedno zaváhání. Crnkić ale již v 90. minutě Vaclíka ve vápně neprostřelil.

Leoš Kalvoda (Znojmo): Jsem rád, že jsme mohli alespoň jeden zápas odehrát na domácí půdě. S výsledkem být spokojen nemohu, ale herně jsme byli Spartě důstojným soupeřem. Rozhodují ale chyby. A těch jsme udělali asi více.

Vítězslav Lavička (Sparta): Znojmo hrálo jednoduše a bojovalo. Přehrávalo nás zejména na přelomu obou poločasů. Jsem rád, že se nám podařilo v závěru otočit výsledek.